Інфекції сечовивідних шляхів дуже поширені, близько 60% жінок та 12% чоловіків стикаються з ними принаймні один раз протягом життя. Приблизно 60% жінок переносять запалення сечового міхура, цистит, який у 20-40% повторюється як мінімум ще один раз.
Через анатомічні відмінності жінки набагато частіше страждають на запалення сечового міхура, ніж чоловіки. Без лікування він може перейти в хронічну форму, а також призвести до захворювання нирок, тому досвідчений уролог у Житомирі попереджає: у разі перших симптомів циститу слід звертатися до лікаря, в жодному разі не можна займатися самолікуванням.
Причини та види циститу
Здебільшого цистит має інфекційне походження, його спричиняють бактерії, які крізь уретру проникають у сечовий міхур і там розмножуються. Така форма називається бактеріальним циститом. Найчастішим збудником є бактерія Escherichia coli, або кишкова паличка. Це умовно-патогенний мікроорганізм, який завжди присутній у кишківнику. Через анатомічну близькість ануса та входу в уретру в жінок E. coli проникає в сечовивідні шляхи, а тоді й в сечовий міхур.
Цистит також може бути неінфекційним, так званим інтерстиціальним. Це особлива форма циститу, на яку в 90% випадків страждають жінки. Вона набуває хронічного характеру й не піддається повному вилікуванню. Причини інтерстиціального циститу незрозумілі. Фахівці вважають, що біль та інші симптоми пов’язані з тим, що муцин, який вистилає сечовий міхур зсередини, втрачає свої захисні властивості, через що ушкоджується гладка мускулатура та активуються чутливі нерви.
Крім цих двох видів, виділяють:
- хімічний цистит — спричинений впливом хімічних інгредієнтів жіночих засобів гігієни чи деяких контрацептивів;
- променевий цистит — спричинений радіотерапією пухлин органів малого таза;
- медикаментозний цистит — його спричиняють деякі препарати хімієтерапії;
- цистит стороннього тіла — розвивається через тривале використання стента чи катетера.
До чинників ризику належать:
- недостатнє споживання води, рідкісне сечовипускання;
- нейрогенний сечовий міхур;
- часта зміна статевих партнерів;
- використання сперміцидів;
- гормональний дисбаланс, менопауза;
- антибіотикотерапія;
- недостатня гігієна.
Симптоми циститу
Біль унизу живота й прискорене сечовипускання — два основні симптоми циститу. Частота сечовипускання може сягати понад 60 разів на добу. Сечовипускання супроводжується дискомфортом, печінням або болем у надлобковій ділянці.
Інші симптоми:
- імперативні позиви — позиви до сечовипускання, які неможливо терпіти;
- темна, каламутна, смердюча сеча;
- лихоманка;
- нудота, блювота.
Симптоми інтерстиціального циститу загострюються під час менструації, овуляції, сезонних захворювань. Загострення може спричинити статевий акт, алкоголь, гострі страви й продукти, багаті на калій (цитрусові, томати, шоколад, напої, що містять кофеїн).
Ефективне лікування циститу
Лікування бактеріального циститу полягає у прийманні антибіотиків та протизапальних препаратів. Особливо важливо повністю завершити курс лікування, а не кидати його після того, як настало полегшення, оскільки не до кінця вилікуваний цистит стає хронічним. Хронічне запалення складніше піддається лікуванню.
Що стосується інтерстиціального циститу, то лікування спрямоване на полегшення симптомів, зменшення кількості рецидивів та покращення якості життя. Пацієнту рекомендовано відмовитись від потенційних подразників, наприклад, алкоголю. Під час загострень призначають протизапальні засоби, антидепресанти. Як крайня міра може бути показано хірургічне лікування.
Автор: Григор’єва Мар’яна Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Залишити відповідь