Це саме те місце, де можна відчути історію міста, а якщо вам пощастить, то ще й натрапити на численні підземні ходи, що прорізають гору на різній глибині. Досліджуючи підземні ходи, виявилося, що один з них виходив до ріки Кам’янка і забезпечував водопостачання замку, адже на території фортеці не було жодного колодязю.

Перша письмова згадка про замок у місті Житомирі датується 1392 роком, коли його захопив князь Вітовт. Розташовувався замок на крутому пагорбі над річці Кам’янка. Згідно легенді, засновником міста був воїн Житомир із дружини київських князів Аскольда і Діра. Місто сильно потерпало від набігів і грабунків, тому було вирішено спорудити фортифікаційну споруду. Місце під зведення замку було підібране, щоб забезпечувати максимальний захист — круті схили, ріка, були зведені вали і викопані канави перед ними, між якими була вода, і було зведено дві брами із підвісними мостами. У часи нападу татаро-монгол замок ставав центром захисту, адже міг розмістити усередині до 5 тисяч людей і був добре забезпечений зброєю.

Неодноразово фортецю руйнували, але щоразу її відбудовували. Навколо замку почало розростатися місто, також були прокладені підземні ходи, деякі з них обкладені цеглою і камінням. Підземні ходи відігравали дуже важливу роль у обороні замку. У 1648-1654 роках під час визвольних війн фортеця зазнала значних руйнувань і втратила своє військове призначення. У 1802 році залишки замку згоріли у страшній пожежі, останні споруди проіснували до 1852 року. А у 1890 році міська рада вирішила віддати територію під приватну забудову, з того часу про замок нагадують тільки ледь помітні вали, підземні ходи, що знаходяться на глибині 5-8 метрів та пам’ятник на честь заснування міста. Що побачити на Замковій горі На території, де колись була неприступна фортеця, зараз розташований невеличкий міський парк, у центрі якого встановлений кам’яний пам’ятник заснуванню міста. Затишний і тихий парк у серці обласного центру приваблює містян і гостей міста.

Джерело: tamtour.com.ua